Skleněná lahev

7/28/2016


Před nějakou dobou jsem skrz jednu z mnoha školních facebookových skupin narazila na toto video. Slečna tam mluví o tom, že lze žít i bez toho, abychom kolem sebe vytvářeli kvanta odpadu. Protože co je přirozené? Jdu do práce, koupím si cestou v sámošce svačinu, někdy i oběd, pití v petce, pečivo v igeliťácích... a takhle každý den. Doma máme několik odpadkových košů, které vynášíme několikrát týdně. Způsob života, jaký popisuje slečna ve videu, je už malinko zahnaný do extrému, ale stojí minimálně za zamyšlení.

(Pro ty co neumí anglicky ani kuňk, na začátku slečna přinese malou zavařovací sklenici plnou věcí, a prohlásí, že to je veškterý odpad, který vyprodukovala za poslední 3 roky. Poté už jen vysvětluje, jak se k tomuto životnímu stylu dostala a jak konkrétně funguje.)


Nejen ve světě, ale i v ČR se rozmáhají různé zájmové skupiny podporující využívání znovupoužitelných obalů. Je to například pražský obchod bezobalu, který funguje tak, že vám prodá potraviny do vašich vlastních nádob, sklenic, látkových pytlíků apod. Nebo například na tomto blogu autorka popisuje, jak využívá vlastních síťových pytlíků při nákupech.

Totéž se rozmohlo i co se týče lahví na pití. Už delší dobu se prodávají všude možně plastové i plechové lahve na opakované využití - pěkně pro městský život ve stylovém designu a s barevnými potisky. Tyto lahve nabízí mimo jiné například Albi pod značkou Equa.

Já měla podobnou lahev, sice od jiné firmy, ale kromě toho, že postrádala obrázky, byla v podstatě totožná. Měla jsem ji přibližně rok a půl a nepoužívala jsem ji úplně málo. Plast je ale prostě plast, ať jsem láhev čistila jakkoli často a jakýmikoli prostředky, po nějaké době prostě zežloutla a stačí mi v ní nechat pití přes noc a už smrdí. Nedá se nic dělat, moje pátrání po nejlepší lahvi na každodenní použití muselo pokračovat.

Čirou náhodou jsem narazila na firmu Econea, což je ekologický eshop nabízející všechno možné od dřevěných zubních kartáčků přes šetrnou kosmetiku až po látkové tašky a obaly na potraviny a skleněné lahve značky ReTap. Výhoda? Nejsou o moc těžší než plast, pití z nich prostě chutná lépe a lépe se i čistí. Dlouho jsem na ReTapky koukala a po jedné toužila - ještě aby ne, když je firma propaguje takovým šťavnatým způsobem, jako vidíte na obrázku.

Nakonec jsem si koupila láhev úplně jinde - v Butlers. Vyšla mě levněji, lze ji použít na studené i teplé nápoje a smoothies - podle toho se i SMOOTHIE jmenuje - a součástí byl i měkký látkový obal, aby se skleněná láhev nerozbila (zrovna včera jsem četla na facebooku, že i Econea už k ReTapkám tyto obaly nabízí). Zatím jsem s ní 100% spokojená a všem ji vřele doporučuji! A příklady využití? Tady je máte :)0 komentářů