Letní čtení

8/07/2016


Léto je období, které všichni tak nějak považujeme za nejvolnější z celého roku. I my, co už nemáme nic jako prázdniny a dovolená nám nepřesáhne pár dní, pořád z léta cítíme energii a svobodu a volný čas na věci, které máme rádi. To je pro mě mimo jiné čtení. A když si na něj najdu čas teď, tak vlastně vždycky - podzim pro mě neznamená více povinností, jenom se v mém stereotypním životě ochlazuje a dříve stmívá. Rozhodla jsem se vybrat vám knížky, k nimž jsem utíkala před horkými dny i letními bouřkami do teď, a třeba vás zrovna inspirují k přečtení, než léto skončí :) 

První knížkou v mém letním výběru je Tulák po hvězdách od Jacka Londona. Vypráví příběh vězně odsouzeného na doživotí, který si krátí dny a týdny mučení ve svěrací kazajce pomocí "toulání se po hvězdách", tedy prožívání zážitků z různých životů, které předcházely tomu jeho současnému. Je to knížka, na kterou jsem se těšila roky. Rodiče ji vždycky doma vyzdvihovali, ale díky tomu, že nebyla v osnovách žádného školního předmětu, že jsem si ji nemohla dát do čtenářského deníku nebo si ji vybrat k maturitě, nějak jsem se k ní nikdy dříve nedostala. Je to úžasné čtení na hranici dobrodružna a přemýšliva a jsem ráda, že přesně na tento druh knih mám teď nově čas.


Začátkem léta jsem už podruhé přečetla Jak přelstít ďábla od Napoleona Hilla, proto to je taky druhá knížka v mém letním výběru. Napoleon Hill, autor takzvané "filosofie úspěchu", věnoval svůj život studiu příčin úspěchu a neúspěchu, a nejedna z jeho knih pomohla velkému množství lidí z problémů. Kniha Jak přelstít ďábla byla napsána v roce 1938, ale Hillovo okolí ji považovalo za natolik kontroverzní, že nebyla vydána až do roku 2011. Autor v knize používá imaginárního rozhovoru s ďáblem na vysvětlení svého pohledu na svět, na dobro a zlo a pochopitelně i na úspěch. Nejen myšlenky v této knize, ale i forma, jakou je napsaná, mě zaujaly natolik, že jsem si knihu musela přečíst dvakrát za sebou.


Třetí kniha, kterou jsem četla také začátkem léta, je moje srdcovka - Pravidla moštárny od Johna Irvinga. Teď to samozřejmě nebylo poprvé, co jsem tento poklad světové literatury přelouskala, ale je to kniha, k níž se vždy ráda vrátím, když si ji přestanu tak podrobně pamatovat. Homer Wells, který vyrostl v sirotčinci v Maine, postupně dospívá a svýma očima sirotka specificky chápe svět, učí se být lékařem, a následně ještě jako mladík odjíždí pracovat do jablečných sadů a moštárny daleko od sirotčince, svého domova. Celý román, ač velice výpravný a popisný, se opakovaně vrací k tématu potratů, které jsou v době, v níž se příběh odehrává, v Americe nelegální. A zde si neodpustím poznámku, že se jedná o typický případ, kdy je lepší nejdříve vidět filmové zpracování, a až potom si přečíst původní příběh. V opačném pořadí byste totiž mohli být filmem značně zklamaní.


Čtvrtou a prozatím poslední knihou mého výběru je podle mě ne tolik známé dílo od Marlo Morgan pod názvem Poselství od protinožců. Kniha je psána z pohledu autorky samotné - tedy Američanky, která je pozvána australským domorodým kmenem, aby poznala jejich kulturu. Zatímco ona očekává společné jídlo a rozhovor, oni ji připraví o veškeré oblečení a majetek a vezmou ji s sebou na několikaměsíční pouť po Austrálii. Tuto knihu nečtu poprvé, podruhé, možná ani potřetí. Nevím (a myslím, že nikdo asi přesně nedokáže), nakolik jsou autorčiny zážitky pravdivé a nakolik smyšlené, na tom ale nezáleží. Kniha porovnává moudrost domorodého kmene s překroucenými hodnotami západního světa a myslím, že se z ní můžeme hodně poučit.


Toto je můj výběr knih na horké letní dny, kdy máte bosé nohy na dece a cucáte brčkem nějaký sladký ledově vychlazený nápoj. Pokud se inspirujete a některou z knih si přečtete, dejte mi vědět, jak se vám líbila :) a nebo máte-li knihu, kterou si myslíte, že bych si měla přečíst já, velice ráda si nechám poradit. Mějte krásné dny, užívejte sluníčka, dokud hřeje, a pamatujte, že kdo nečte, prožije jen jeden život, kdo čte, prožije jich tisíce. Jak řekl Umberto Eco: "Četba je skrytá nesmrtelnost."

0 komentářů