Fotokniha

7/21/2017


V rámci akce, kterou jsem náhodou našla na facebooku, jsem dostala šanci vyzkoušet si fotoknihu od Saal Digital - pod podmínkou, že vám o ní upřímně napíšu. V minulosti už jsem měla možnost vyzkoušet si tvorbu fotoknihy několikrát - a také kalendářů z vlastních fotek a dalších věcí, které se v dnešní době nabízí všem profesionálním i zájmovým fotografům - od různých firem. Možná tedy budu srovnávat.

Teď jen pár slov pro ty, co nikdy nic podobného neviděli a pojem "fotokniha" jim nic neříká. Fotokniha se v poslední době stává čím dál populárnější, neboť je to vlastně něco jako fotoalbum, avšak s tím rozdílem, že fotografie na stránky rozmístíte pomocí programu v počítači, připravíte i obálku a případné popisky, to celé objednáte a dostanete domů hotovou svázanou knihu. Nejčastěji jsem viděla fotoknihy používat lidi, kteří hodně cestují, a každý jednotlivý pobyt v cizí zemi shrnuli do takovéto obrázkové knihy plné vzpomínek, a nebo lidi s malými dětmi, kteří prckovi třeba takto tvoří sbírku fotografií z prvních několika měsíců života. Fotoknihy mají samozřejmě i další využití - například mohou být způsobem sebeprezentace umělce, řemeslníka či třeba kadeřnice, nebo mohou být dárkem pro naše prarodiče, kteří bydlí daleko, nemají internet a chtějí si připomínat tváře svých blízkých. Já si do budoucna chci ve formě fotoknihy udělat třeba obrázkovou kuchařku.


Měla jsem několik možností, jakou fotoknihu udělám. Nebylo lehké se rozhodnout, nakonec mi pomohla ségra, která se právě vrátila z dovolené v Irsku. Byla jsem trošku na pochybách, jelikož většinu fotografií pořizovali na mobil - ještě aby ne, vzhledem k tomu, kolik toho nachodili, nedivím se, že se nechtěli tahat se zrcadlovkou. Nakonec jsem si ale řekla, proč ne? Když už mám fotoknihu ozkoušet, rovnou ji otestuji v náročnějších podmínkách a zjistím její limity.

Nejprve jsem se snažila vytvořit fotoknihu přes program, který má firma přímo na svých stránkách, a po tom, co jsem se u toho asi 10 minut vztekala, jsem náhodou zjistila, že když si program stáhnu, bude v něm víc možností. To byl bohužel jen první z mnoha zkratů. Obecně mi tvorba fotoknihy nepřišla na první pokus úplně uživatelsky přátelská (zejména vezmeme-li v potaz, že už mám předchozí zkušenosti), avšak po chvíli, během níž jsem se zorientovala, to šlo víceméně hladce.


Co se ještě programu na návrh fotoknihy týče, vyvolal ve mě dojem, jako když je cílen na hodně amatérské fotografy. Na lidi, jimž nevadí umístit na dvojstranu třeba i sedm fotografií, našikmo, a ještě tak, že polovina z nich je na středu a zasahuje do nich tak vazba. Takové lidi, kteří chtějí mít na výběr z barevných obrázkových pozadí a rámečků, a naopak nenajdou využití pro nástroj, který by upozornil na to, že fotografie nejsou stejně daleko od okraje, či nějakou podrobnější kontrolu kvality. Ačkoli Saal Designer, v němž fotoknihu připravujete, toto ohlídat umí, musíte si hned na začátku dobře zvolit z možností, jak chcete fotografie na stránku vkládat. A pokud jste zmatení jako já a zvolíte si špatně, pak budete po celou dobu asi dosti bojovat.

Program si nějakým způsobem sice hlídá, jestli kvalita snímků je dostačující, a v případě, že ano, ukáže vám u fotky zelenou fajfku, vy už ale nevíte, co to znamená, a jak špatná fotka ještě může kontrolou kvality projít. To jsem pocítila o to více, že jsem používala fotky z telefonu (a ještě ani ne ze svého) a fakt, že všechny program bez problému vzal, ve mě vyvolal mírné obavy. Uznávám, že možná kdybych si dala tu práci a opravdu prozkoumala všechny možnosti a nastavení, možná spoustu vychytávek najdu, ale primárně program vskutku není dělaný pro lidi, kteří spíš tíhnou k čistší a profesionálněji vypadající sbírce svých snímků.


Po nečekaně krátké době a jednoduché komunikaci jsem fotoknihu dostala domů. První dojem? Nejspíš šok - jelikož jsem si vybrala jednu z levnějších knih (nebo spíše takovou, co se mi co nejlépe vešla do ceny poukázky) a nijak dále jsem se tím nezabývala, překvapilo mě, jak je kniha veliká. Samozřejmě jsem dříve vždy vybírala knihu podle velikosti, a proto tohle překvapení můžu přičíst maximálně tak svojí nepozornosti při objednávání... přesto si zaslouží plusové body za poměr cena/velikost. Samozřejmě všechno "navíc" je za příplatky - měkký obal, dárková krabička, vynechání čárového kódu... I když však zvolíte některou z levnějších verzí, dostanete za své peníze opravdu dobrou, kvalitní fotoknihu.

Moje obavy o kvalitu fotografií ve většině případů nebyly na místě. Jelikož jsem zvyklá fotit na zrcadlovku, fotky z telefonu nejsou něco, na co bych se běžně spolehla, zde však i obrázky vytištěné na formát větší než A4 stránka pořád vypadají velice dobře. Jen asi ve dvou případech bych ocenila, kdybych bývala věděla, že fotka zase v tak dobré kvalitě není, protože bych ji nahradila jinou - v obou případech to byly fotografie z přední kamery, u kterých jsem mohla nižší kvalitu očekávat (program je ale schválil, že kvalitní jsou dost).


Příjemně mě překvapila jak úžasně kvalitní a pevná obálka a vazba knihy, tak i použitý papír. Všechny fotky mají krásné barvy, a kdybych nevěděla, že jsou foceny telefonem, rozhodně by mě to při pohledu na výsledný produkt nenapadlo. Oproti konkurenčním produktům (nebo lépe řečeno mým minulým zkušenostem s nimi - nevím, zda se od té doby nezlepšily) má Saal fotokniha několik nesporných výhod - 1) vazba, která vám "nesežere" centimetr fotky, pokud přesahuje z jedné stránky na druhou, 2) dobrý papír, který se neohýbá a i při menším počtu stránek působí fotokniha opravdu jako kniha, ne jako prázdná pevná obálka, 3) pocit, že jste zaplatili za opravdovou kvalitu (jak materiálů, tak tisku), s níž jsem se osobně zatím nikde jinde nesetkala.

Výsledný verdikt? Firmu Saal Digital jsem znala doposud jen matně, lépe řečeno tušila jsem, že existuje a čím se zabývá. Pro lidi typický strach z neznámého by nejspíš způsobil, že kdybych chtěla nějaký podobný fotoprodukt, asi bych zamířila do firem, u nichž jsem si je nechala vyrábět dříve. Díky téhle zkušenosti ale vidím rozdíly a vidím, za co jsem dříve utrácela a co jsem za své peníze bývala mohla mít zhotoveno lépe. Můžu vám tuto fotoknihu a obecně firmu doporučit - a i já vím, že až budu třeba kolem Vánoc řešit kalendáře a jiné fotodárky, tak tentokrát zamířím sem. A pokud si dáte pozor na začátku zápasu s počítačovým programem, ani s tím snad nebudete mít takový problém jako já :)

PS: Vřelé díky společnosti Saal Digital za možnost vyzkoušet si jejich produkt, myslím, že tímto krokem si získali minimálně jednoho nového věrného zákazníka :D

0 komentářů